Scurta prezentare

Plecând din comuna Arbore în „vecinătate”, adică la o distanţă de doar câţiva zeci de kilometri, se pot vizita mai multe localităţi renumite, care adăpostesc monumente istorice, culturale şi religioase de o valoare inestimabilă, cele mai multe fiind incluse în patrimoniul UNESCO.

– MĂNĂSTIREA BOGDANA, din oraşul Rădăuţi – la doar 15 kilometri distanţă.

– Mânăstirea PUTNA, din comuna cu acelaşi nume, situată la o distanţă de aproximativ 40 de kilometri de Arbore.

– SUCEVIŢA, situată la aproximativ 15 kilometri de Arbore.

– MOLDOVIŢA, cam 30 de kilometri de la Arbore, biserica se datoreşte evlaviei lui Petru Rareş

– Biserica mănăstirii SOLCA, la 6 kilometri distanţă, ctitorită în 13 mai 1615 de Ştefan Tomşa al II-lea.

– MĂNĂSTIREA HUMORULUI, aflată la o distanta de 5-6 km de orăşelul Gura Humorului, in pitorescul sat Mănăstirea Humorului

– MARGINEA, aflată la doar 6 kilometri distanţă, celebră pentru ceramica neagră care se face aici.